Gondolatok a zászlóslevélről
A gazdaságos búzatermesztésnél nem kockáztathatjuk a zászlóslevél egészségét, meg kell védeni!
A kalászosok levélzetében kiemelt szerepe van a zászlóslevélnek. Normális működése esetén a kalászba szállított asszimiláták (cukrok, aminosavak, növényi olajok, stb…) közel 70 %-át adja. Ezért a egészségének és épségének megőrzése kötelező a nagy termés érdekében. Ha bármilyen stressz éri (leperzselődik, vetésfehérítők, levéltetvek, kórokozók károsítják), akkor a levélfelület pusztulásának mértékétől függően akár 40-60 %-os termésveszteség is felléphet. A gazdaságos búzatermesztésnél nem kockáztathatjuk a zászlóslevél egészségét, meg kell védeni!


A kalászos kórokozók közül rozsdák, szeptória, hálózatos levélfoltosság a legveszélyesebbek a zászlóslevél egészségére. Klímaváltozás (enyhe, szinte fagymentes telek) miatt a sárga- és vörösrozsda fertőzése már folyamatos, amelynek intenzitását a tavaszi hőmérsékletek és csapadékviszonyok határozzák meg. Szinte minden évben számíthatunk kisebb-nagyobb járványra. Ha a tábla bejárása során azt tapasztaljuk, hogy a látható rozsdafertőzés kb. 4-5 %-os, akkor 1 hét múlva védekezés nélkül biztosak lehetünk benne, hogy 25-30 %-os lesz a levélfertőzés. Még egy hét elteltével gyakorlatilag nem lesz ép növényünk az adott táblában. Ebből következik, hogy az első levéltünetek megtalálása után, ahogy a munkaszervezés engedi, rögtön védekezzünk!

Kalászosokban a kórokozók elleni preventív, megelőző védekezések szoktak a leghatékonyabbak lenni, mivel már a fertőzés sem fog megtörténni! Vagyis olyan készítményt alkalmazzunk, amely hosszú tartamhatással rendelkezik a fent említett betegségek ellen, jellemző rá a gyors felszívódás és eloszlás a növényben és kiváló az esőállósága! Ilyen gombaölő szer az Imperis Vital (75 g/l fluxapiroxad + 150 g/l piraklostrobin).
Az Imperis Vital hatóanyagai együttesen állítják le a gomba energiatermelését és sejtnövekedését a mitokondriális légzés gátlásával. A piraklostrobin hatékony a levélbetegségek széles köre, mint például a rozsdabetegségek, a hálózatos, a ramuláriás, a szeptóriás és a rinhospóriumos levélfoltosság ellen. A permetezés után több héten keresztül gátolja a kórokozó gombák spóráinak csirázását és fertőzését a kalászosokon. Használatakor lassulnak az öregedési folyamatok, mivel csökken az etiléntermelés.
A fluxapiroxad különleges, kettős tulajdonságú molekula. Egyszerre zsírban oldódó (lipofil) és vízben oldódó (hidrofil) tulajdonsággal is rendelkezik, ezért szinte ellenállás nélkül mozog zsírokban és vizes közegben. A kipermetezett fluxapiroxad a növény felszínén levő viaszréteghez kötődik, jelentős része gyorsan felszívódik a növény belsejébe, majd csúcsirányban szállítódik.
A fluxapiroxad egyedülálló hipofil-lipofil balance tulajdonságának köszönhetően rendkívül gyors a hatáskifejtése, kimagaslóan erős gyógyító hatása, valamint kiváló az esőállósága is.
Az egymást jól kiegészítő két hatóanyagnak köszönhető, hogy az Imperis Vital hatására szélsőséges kórtani körülmények között is lehet számítani. Megoldást nyújt a kalászosokban előforduló legfontosabb levélbetegségek ellen függetlenül attól, hogy a növény már megfertőződött vagy csak később fertőződik.
A zászlóslevél védelmére az Imperis Vital gombaölő szert a kalászosok zászlóslevél kiterülése és a kalászhányás kezdete (BBCH 39-49) között javasoljuk kipermetezni 1 liter/ha dózisban, 200-300 liter permetlében. Ez esetben a különböző rozsda- és foltbetegségek ellen kapunk védelmet, valamint jelentős élettani hatását is kifejti, serkenti a kalászfejlődésért- és szemtelítődésért leginkább felelős levelek asszimiláta előállítását is.
Az Imperis Vital megvásárolható önmagában vagy Búza Zászlóslevél technológiai csomagban. A Búza Zászlóslevél technológia csomagban a Wuxal Grano szuszpenziós lombtrágya a fungicid hatását nagyban támogatja, amely pH-stabilizátorral gondoskodik a maximális mikroelem felvételről, segíti a zászlós levél fiatalon tartását, táplálását. Fentrol CS mikrokapszulázott rovarölő szer pedig a vetésfehérítők és levéltetvek ellen nyújt védelmet.