Sebforrasztó zsombor

Sebforrasztó zsombor

A keresztesvirágúak családjába (Brassicaceae) tartozó sebforrasztófű (Descurainia sophia), másik nevén sebforrasztó zsombor az ország minden területén elterjedt egyéves, vagy áttelelő egyéves gyom. Csírázására már ősszel számíthatunk, de nagyobb tömegben tavasszal, koratavasszal kel.

 Alaktana

Sziklevelei kicsik, bunkószerűek. Az első lomblevelek sűrű rozettában állnak, a későbbi levelek többszörösen szárnyasan szeldeltek, a végső szeletek szálasak. A levelek sűrűn, apró, elágazó csillagszőrökkel borítottak, melyektől szürkészöldnek látszik a növény. Vastag karógyökérrel rendelkezik. Szára felálló, felső részén dúsan ágas. A terminális virágok jelentéktelenek, zöldesek vagy sárgásak. Már április végétől virágzik, júliusig. Becőtermése vékony, hengeres. Rendkívül sok magot hoz növényenként, ráadásul a magok sokáig csíraképesek.

A fiatal növények könnyen összetéveszthetők a székfűvel.

 Előfordulása

Magyarországon mindenütt elterjedt gyom, főleg a parlag területeken szaporodhat el. Elsősorban a jól melegedő, könnyű szerkezetű talajokon, laza homokon tömeges. A tápanyagokban gazdag talajt is kedveli, ilyen termőhelyen könnyen a kultúrnövény fölé is nő. Őszi káposztarepcében, valamint őszi gabonafélékben gyakoribb. Emellett a szőlő- és gyümölcsültetvényekben is megjelenik.

Kártétel, védekezés:

A sebforrasztófű, másik nevén sebforrasztó zsombor az ország minden területén elterjedt egyéves, vagy áttelelő egyéves gyom. Csírázására már ősszel számíthatunk, de nagyobb tömegben tavasszal, koratavasszal kel. Nem tartozik a legveszélyesebb hazai gyomfajok közé, irtása gabonában a számos hatóanyagra való érzékenysége miatt nem okoz gondot. A vele egy növénycsaládba tartozó repcében ugyanakkor már sokkal nehezebben irtható. A szulfonil-karbamid csoportba sorolt hatóanyagok némelyike hatékony ellene.

Kapcsolódó képek

Kapcsolódó technológiák