Célzottan a szőlőmolyok ellen
A szőlőmolyok a szőlő legfontosabb rovarkártevői közé tartoznak. Magyarország borvidékein eltérő mértékben, de mindenhol megtalálhatóak. Kártételük borvidékenként és évjáratonként változik, de az ellenük való védekezés a növényvédelmi technológia részét képezi.
A szőlőmolyok biológiája és kártétele
Tarka szőlőmoly (Lobesia botrana)
A két, Magyarországon károsító szőlőmoly faj közül ez a jelentősebb. A meleg, száraz időjárást szereti, szemben a mérsékelten meleg és nedvesebb időt kedvelő nyerges szőlőmollyal.
Báb alakban telel a tőkék kéregrepedéseiben. A faj hazánkban három nemzedékes. A három nemzedék rajzása gyakran egybefolyik, nehezen különíthető el.
Tavasszal a bábból kifejlődött imágók (első nemzedék) rajzása általában április második felében történik meg. A második nemzedék lepkéi főleg júniusban, a harmadik nemzedék egyedei pedig augusztusban rajzanak. A tavaszi nemzedék hernyói a virágbimbókat és a fürtkezdeményeket rágják meg, és szövik be. A második és harmadik nemzedék lárvái már a bogyókba rágnak bele, néha csak a magot és héjat hagyják meg belőle, így okozva közvetlen kártételt a szőlőfürtökben. Ugyanakkor a hernyók által károsított szőlőbogyón fertőzési kapuk nyílnak, utat biztosítva a gombabetegségek - elsősorban a szürkepenész – számára, ami jelentős minőségcsökkenéssel és nagyobb terméskieséssel jár, mint a közvetlen bogyórágással okozott kár.
Nyerges szőlőmoly (Eupoecelia ambiguella)
A nyerges szőlőmoly jelentősége kisebb, mint a tarka szőlőmolyé, de a mérsékelten meleg és csapadékosabb borvidékeken számolni kell vele. Két nemzedékes. Az első nemzedék április végétől május közepéig, a második július végén, augusztus elején rajzik.
Életmódja, kártétele, az ellene való védekezés hasonló a tarka szőlőmolyéhoz.
Előrejelzésük szexferomon csapdák alkalmazásával történik.
A feromoncsapdák csalétke a nőstény lepke ivari csalogatóanyagát (szexferomonját) tartalmazza, ami a faj hímjeire erősen vonzó hatású. A tojásrakást megelőző párzási időszakban a csalogatóanyag a csapdába vonzza a nőstények után kutató hím lepkéket, amelyek beleragadnak a csapda ragacsos anyagába, így jelezve, hogy a kártevő rajzása megkezdődött.
A lepkék rajzásdinamikájának nyomon követésével meghatározhatjuk a tojás, illetve lárvaalak megjelenésének idejét, ezáltal tervezni tudjuk a permetezések megfelelő időpontját. A csapda fogásait folyamatosan figyelemmel követve elérjük rajzáscsúcsot, ami után nem sokkal megkezdődik a tömeges tojásrakás, majd a lárvakelés. Így már a tojásrakási időszak kezdetén tudunk a kártevő jelenlétéről és a tojás, vagy közvetlenül a kelő hernyók ellen védekezhetünk, még a kártétel kialakulása előtt.
A Corprima® 20 SC folyékony rovarölő permetezőszer, hatóanyaga 200 g/l klórantraniliprol. Lepke- és rágókártevők elleni, alacsony dózisú, hosszú hatástartamú készítmény.
Méhekre nem jelölésköteles, bármely napszakban kijuttatható. Kíméletes a hasznos élő szervezetekkel (pl. ragadozó atkák). AKG-ban használható.