A napraforgó termésbiztonsága

A gazdálkodó a lekötött termés tudatában a napraforgó maximális termésbiztonságában érdekelt,...

Euróbában az étolaj krízis nem csökken. 2024-ben megint messze az átlag alatt volt az olíva termés, míg a repceolaj termése az általános termőterület csökkenés miatt volt kisebb (néhány éve Magyarországon a repce terület maximuma kb. 350.000 ha volt, most 2024. október végén 133.000 ha volt elvetve). A helyzet egyértelmű nyertese a napraforgó, amelyet 2025. február elején 200.000 – 230.000 Ft/tonna értékesítési áron leköthető. A jövedelmező felvásárlási árak következtében az országos vetésterület csúcsot fog dönteni, az óvatos becslések szerint is 750.000 ha napraforgó is elvetésre kerülhet. Az optimista előrejelzések szerint meg fogja haladni a napraforgó vetésterülete a  800.000 ha-t, ami lehet, hogy nagyobb lesz, mint a kukoricáé.
A gazdálkodó a lekötött termés tudatában a napraforgó maximális termésbiztonságában érdekelt, amelyet több féleképp növelhet. Törekednie kell a lehetőleg a legtökéletesebb vetésre, mert az akkor elkövetett hibákat nem vagy csak nagy költséggel lehet elhárítani. Ezek közül az egyik a napraforgó talajfertőtlenítésének kérdésköre talajlakó kártevők, elsősorban a drótférgek ellen.
A napraforgó legveszélyesebb talajból támadó kártevője a pattanóbogarak lárvája, a drótféreg. Közvetlenül érzékelhető kártételük a hiányos kelés, a szikleveles – két leveles növények hervadása, majd pusztulása. A haldokló növények kiemelésekor szinte mindig megtaláljuk a kárkép mellett a bűnelkövető tettest is, a drótférget is. Sokkal nehezebb dolgunk van a kártevő azonosításában látens kártétel esetén, amikor azt tapasztaljuk, hogy egyes növények le vannak maradva a többihez képest. Ilyen esetben a napraforgó föld alatti részén rágásnyomokat találunk, amelyek nem súlyosok annyira, hogy a növény elpusztuljon, viszont stresszt okoznak, illetve az edénynyaláb rendszer is sérül, amely végig kíséri az egyed életét. A sérült edénynyaláb már nem tudja tökéletesen ellátni a feladatát, ez általában növényenként kisebb termésben mutatkozik meg.
Megoldás a drótféreg specialista Belem 0,8 MG rovarölő talajfertőtlenítő alkalmazása. A magárokba kijuttatott készítmény hatásosan védi a napraforgót az érzékeny stádiumban (normál vetésidő esetén kb. május végéig), később már a növény kinőtt a foga alól. A Belem 0,8 MG nagy előnye az, hogy a magárokból nem diffundál el, nem oldódik ki, vagyis ott marad, ahol védeni kell a növényt. Ez azért is különösen fontos, mert a drótférgek a napraforgó csírázásakor felszabaduló anyagok vonzzák, így a hatóanyag mindig hatékony koncentrációban van jelen.
A termelőt az érdekli igazán, hogy a végelszámoláskor ez mit jelent. Az elmúlt három évben (2022-2023-2024.) végzett középparcellás terepszemle vizsgálatok alapján, átlag 3,5 q/ha-os terméstöbbletet hozott a Belem 0,8 MG, ami a jelenlegi felvásárlási árakat figyelembe véve, 70.000 – 80.000 Ft plusz árbevételt jelent.


Kapcsolódó diagnózis