A borsó a korai vetésidő miatt nagyon változékony időjárási körülményeknek kitett növény.
Az éjszakai nedves, hideg, párás körülmények, illetve a nappali felmelegedések mind a gombák (pl. peronoszpóra, ascohita), mind a baktériumos betegségek (pl. borsó zsírfoltosság) kedvező körülményeket biztosítanak, ugyanakkor az ellenük való védekezésben a rövid tenyészidőszak miatt nehéz az élelmezés egészségügyi várakozási idő betartása. A réztartalmú készítmények ma is fontosak, bár a legrégebbi növényvédő szerek ugyan, de a hatóanyag elleni rezisztencia mindmáig nem ismert. Ugyanakkor meg kell említeni néhány hátrányos tulajdonságukat is. A réz magasabb hőmérsékleten perzselhet, illetve „rézsokkot” okozhat, amit egyes érzékenyebb fajták a kezelést követő néhány napos növekedésleállással jeleznek. Így a réznek „öregítő” hatása van, ami pontosan a borsó legnagyobb értéke, a „zsengeség” ellen dolgozik.
A feladat tehát nem könnyű – kevés fémréz, mégis jó hatékonyság! Ezt az ellenmondást egy hatékonyabb réztermék alkalmazásával egyszerűen fel lehet oldani. A Vegesol R alacsony rézterheléssel és a filmképző technológián alapuló, szabadalmaztatott adjuvánssal oldja fel az ellentmondást.
Hogyan fejti ki hatását?
A Vegesol R növényi olaj alapú, hatás- és tapadásfokozó adalékanyagokat (linolsavas napraforgóolaj) tartalmazó rézhidroxid. Kontakt réz hatású fungicid és baktericid, amely rugalmas, a levegőt áteresztő filmréteget képez a permetezett felszínen. Stabilizálja a hatóanyagot, így az nagyon lassan mosódik le. A készítmény biológiailag aktív rézion koncentrációja többszöröse a többi rézkészítményének. A gombaspórák és a baktériumok könnyebben fel tudják venni a rezet, így nagyobb hatékonysággal történik meg a spórák csírázásának gátlása. A hatás- és tapadásfokozó anyagok használatának eredményeként a Vegesol R alkalmazásakor a hektáronként kipermetezett réz mennyisége, így a „rézsokk” 40-60%-al kevesebb mint az egyéb réztartalmú készítmények esetében. Közvetve mérsékeli a vírusos megbetegedéseket is, azáltal, hogy az olaj a vírusvektor levéltetvek, tripszek és kabócák szívószervét eltömíti, így azok nem tudnak újabb növényeket megfertőzni.
Hogyan használjuk?